sadsad x
asdasd
PALADYUM NEDİR, NASIL YATIRIM YAPILIR?

PALADYUM NEDİR, NASIL YATIRIM YAPILIR?

05 Ekim 2020

PALADYUM NEDİR, NASIL YATIRIM YAPILIR?

Paladyum, Altına kıyasla 30 kat daha nadir bulunan bir metaldir.

Genellikle elektronik ve endüstriyel ürünlerin imalatında kullanılan parlak, gümüş renkli bir metaldir. Diş hekimliği, tıp, kimyasal uygulamalar, mücevher ve yeraltı suyu arıtımı gibi alanlarda kullanımını görebiliriz. Bu nadir metalin dünyadaki arzının çoğu Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Güney Afrika ve Kanada'da bulunan madenlerden geliyor.

Paladyum elektronikte kullanılan önemli bir bileşendir ve yakıt malzemeleri gibi birçok yeni teknolojide kullanılır. Bir emtia olarak, diğer metallere kıyasla kolayca ikame edilmediğinden yatırımcıların dikkatini çekmiştir.

Nasıl Yatırım Yapılır?

TÜRKAK’a akredite olarak TS/EN ISO 17025 belgeli analiz laboratuvarına sahip olan ilk Türk Altın Rafinerisi olan İstanbul Altın Rafinerisi (İAR), oldukça popüler bir yatırım aracı haline gelmiş olan paladyum üretimi de yaparak yatırımcıların bu taleplerini de karşılamaktadır. 1 gramdan başlayan %99,95 saflık oranındaki Paladyum ürünlerimize İAR’ın resmi online satış mağazası gramaltin.com’dan ulaşabilirsiniz.

Paladyumun Özellikleri

Platinden %12 daha serttir. Bu da metali platinden daha dayanıklı yapar.

Temel kullanımı, çoğunlukla benzinli ve hibrit araçlarda bulunan, aracın egzoz sisteminin emisyonlarını kontrol eden bir parça olan katalitik konvertörlerde bulunan çok kritik bir bileşendir.

Paladyum Hangi Alanlarda Kullanılır?

Katalitik konvertörler: Paladyumun büyük bir farkla en çok kullanımı, otomotiv endüstrisinde ve özellikle katalitik konvertörlerdedir. Paladyum mükemmel bir katalizör görevi görür ve içten yanmalı motorun bir parçası olarak atılan kirletici bileşiklerin bazılarının daha az zararlı bileşenlere dönüştürülmesine yardımcı olur.

Emtia yatırımı: Şu an en değerli kıymetli kıymetli maden olarak, paladyumun artık bir yatırım varlığı olarak değerlenmesi hiç de şaşırtıcı değil. Paladyum paraları 1960'lardan beri üretiliyor.

Mücevher: Sarı altın takı için geleneksel olmasına rağmen, beyaz altın da günümüzde popüler bir tercih oldu ve paladyum, beyaz altın alaşımlarında kullanılan metallerden birisidir.

Elektronik: Elektronik endüstrisinde, paladyum elektrik kontakları, seramik kapasitörler ve lehimleme malzemeleri için kullanılır.

Hidrojen saflaştırma ve depolama: Paladyumun hidrojeni emme yeteneği, yüksek derecede uçucu elementli hidrojeni saflaştırmak ve güvenli bir şekilde depolamak için kullanımını sağlar.

Flütler: Profesyonel, konser sınıfı flütler genellikle değerli metallerden yapılır. Gümüş yaygın bir malzeme olmasına rağmen, bazen flütte bulunan tüpleri yapmak için paladyum kullanılır.

Baskı (fotoğraf): Paladyum tuzları genellikle baskıda kullanılan ışığa duyarlı bir malzeme olarak kullanılır. Paladyum tuzu, 19. yüzyılın sonlarından itibaren günümüze kadar yaygın olarak kullanılan ve benzersiz bir renk ton kalitesi sunan değerli bir metaldir.

Diş Hekimliği: Diş amalgamlarında küçük miktarlarda paladyum kullanılır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.