sadsad x
asdasd
Londra Külçe Piyasası Birliği (London Bullion Market Association - LBMA)

Londra Külçe Piyasası Birliği (London Bullion Market Association - LBMA)

20 Mayıs 2020

1987 yılında kurulan Londra Külçe Piyasası Birliği, kıymetli maden piyasası ve düzenleyicileri arasında buluşma noktası niteliğindedir.

LBMA, altın ve gümüş için rafineri ve üretim standartlarını belirlemekte olup, bu standartlara sahip LBMA üyesi üreticiler tarafından üretilen ürünler, tüm merkez bankaları, uluslararası bankalar ve borsalar, tezgahüstü piyasalar ve uluslararası takas ve saklama merkezlerinde kabul edilmektedir.

LBMA’nin temel görevlerinden biri, altın ve gümüş için “İyi Teslim Listeleri”ni (Good Delivery List) hazırlayarak rafinaj ve rafineri olma standartlarını oluşturmaktır.

Burada kabul gören altınlar, istisnalar hariç, her borsada geçerlidir. LBMA listesinde Nisan 2019 itibari ile 68 rafineribulunmaktadır.

LBMA’ e akredite 68 altın rafinerisinden biriside Türkiye’de bulunan İstanbul Altın Rafinerisi’dir.

LBMA üyesi rafinerinin ürettiği altınlar tüm dünyada bankalarda, merkez bankalarında, borsalarda herhangi bir ayar ve teste tabi tutulmadan kabul görmektedir. Bu sebeple LBMA üyesi olmak ve bunu sürdürebilmek için üst düzey standartlara ulaşmak ve bunu sürdürülebilir kılmak gerekmektedir. LBMA üyesi olunduktan sonra da düzenli denetimler ve yüksek standartları sağlayabilmek için üst düzey denetimsel ve finansal süreçlerin sürekli sağlanması gerekmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.