sadsad x
asdasd
İAR

İAR

28 Ocak 2020

Rafinasyon; kimyasal, elektrokimyasal ve pirometalurjik işlemler yürütülerek metalin safsızlıklardan arındırılması ve bu şekilde kıymetli metalin geri kazanılması işlemidir. Rafineriler altın piyasaları için olmazsa olmaz kuruluşlar olup, hem finansal piyasalar hem de sektör açısından çok önemli bir misyona sahiptir. İstanbul Altın Rafinerisi, Borsa İstanbul ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın altın rafinerileri listesinde yer alan ilk resmi altın rafinerisi olmasının yanında aynı zamanda LBMA, Comex ve DMCC üyesidir.

Rafinerilerden çıkan saflaştırılmış altınların uluslararası piyasa ve merkez bankalarında geçerli olabilmesi için belli bir standardı olması gerekmektedir. Bu standarda ulaşmak için birçok kriteri bir arada sağlamak gerektiğinden, zor ve uzun bir süreçten sonra LBMA tarafından tanımlanan “Good Delivery List” (iyi teslim listesi)’e girmeye hak kazanılır. Ancak bu kaliteye ulaşmak ve bunu sürdürmek hem finansal hem kalite açısından bir denetim ve finansal süreç gerektirmektedir. “Good Delivery List” e girmek sonsuza kadar bu listede kalınacağı anlamına gelmeyip, sürekli denetim ve testlerden geçmek ve artan standartlara uyum sağlama zorunluluğu gerektirmektedir.

İstanbul Altın Rafinerisi’nin ürettiği külçe altınlar ve gümüşler İstanbul Altın Borsası, T.C. Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, Bankalar ve Dubai Emtia Borsası’nda kabul görmektedir. 2011 yılında Londra Külçe Piyasaları Birliği’nin (LBMA) Dünyadaki En İyi Rafineriler Listesi’ne ( Good Delivery List) girmeyi başarmıştır. Firma dönem içerisinde, rafinasyon dışında Gramaltın üretimini dünyada ilk defa başlatarak sektöre bu konuda öncülük etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.