sadsad x
asdasd
Banka Altın Hesapları

Banka Altın Hesapları

20 Mayıs 2020

Gerçek ve tüzel kişiler bankalarda altın hesabı açabilmektedir. Vadesiz ya da vadeli olarak açılan altın hesapları karşılıklı (Tahsisli - Allocated) ve karşılıksız (Tahsissiz - Unallocated) şeklinde açılabilmektedir.

Fiziki olarak altın, yatırımın en güvenli şekli olarak tanımlanabilen karşılıklı hesaplarda, külçe altın formunda müşteri ve banka adına saklanır. Çeşitli ağırlık veya saflık oranındaki altın külçelerin üzerinde genellikle müşterilere özel numaralar vardır. Altınların saklanması ve sigortalanması maliyetlerine katlanan yatırımcılar bu hesaplardaki altın külçeler üzerinde %100 hakka sahiptir. Altını saklayan banka veya depoların söz konusu altını kiralama ya da işlem yapma yetkisi yoktur. Bankalar, yatırımcıyla yapılan anlaşma çerçevesinde, ödünç işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Karşılıksız hesaplarda yatırımcıya özel külçeler olmayıp, yatırımcı saklama veya sigortalama masrafları ödemez. Bankanın bu hesaplardaki altınları kiralama hakkı vardır. En çok kullanılan altın hesapları karşılıksız hesaplar olup, özellikle tezgahüstü altın piyasalarının merkezi olan Londra ve Zürih’te yaygındır.

Genel olarak karşılıklı ve karşılıksız hesaplardaki altınları saklayan banka veya depolar, 1.000 ons ve daha fazla miktarlar ile ilgilenmektedir. Bundan dolayı, bireysel yatırımcıların yerine daha çok, kurumsal yatırımcılar, merkez bankaları ya da müşterileri adına bankalar bu hesapları kullanmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.