sadsad x
asdasd
Altının Kullanıldığı Yerler

Altının Kullanıldığı Yerler

20 Mayıs 2020

Mücevherat

Takı, süs eşyası…vb.

Yatırım Aracı

Gramaltın, Kilobar, Largebar, Basılı Altın (Darphane Ürünleri, Ziynet)…vb

Endüstri

Altın, iplik haline getirilip dikiş ve dokuma sanayisinde kullanılabilir. Az miktarda altın tozu, cam üretiminde çok güzel kırmızımsı bir renk elde etmek için kullanılır. Fotoğrafçılıkta altın tonerleri fotoğrafa kırmızı-kahve tonlarında sepya renkler vermek için kullanılır. Altın elektromanyetik radyasyonu çok iyi yansıttığı için gözle görülmeyen dalga boyundaki ışık ve radyo dalgalarını süzmek için uydularda ve astronot elbiselerinde kullanılır. Altın endüstride ısıyı dağıtmak için de kullanılabilir. Savunma sanayiinde de kullanılan değerli bir madendir.

Tıp

Altın alaşımları diş hekimliği alanında çok sıklıkla kullanılır. Kaplama, köprü gibi tedavi yöntemlerinde kullanılan altın, okside olmayışı, kolay şekil verilebilir ve yumuşak olmasından dolayı porselen ve plastik diş protezlerine göre daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca çeşitli altın tuzlarının antienflamatuar etkisi sebebiyle çeşitli romatizma ilaçlarında az miktarda altın bulunur. 

TeknolojiAltın, günlük hayatımızda kullandığımız birçok elektronik cihazda küçük oranlarda bulunur. Cep telefonlarında birçok temas noktasında altın iletken olarak kullanılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.