sadsad x
asdasd
2 bin 500 yıl öncesinden gelen altın para...

2 bin 500 yıl öncesinden gelen altın para...

01 Eylül 2021

Dünyada ilk kez altın madeninden imal edilen para (sikke) günümüzden 2 bin 500 yıl evvel, başkenti Sardes (Manisa ili, Salihli ilçesi, Sart beldesi) olan Lidya Krallığının Kralı Croesus (Krezüs/Karun) tarafından bastırıldı.

Lidya kralı Croesus’un akıl almaz bir servete sahip olduğu söylenir. Ülkesindeki altın üretimi hazinelerini doldursa da itibarı öncelikle bastığı madeni paralara dayanıyordu. Bu dönemde, klasik dünyadaki tüccarlar onun sembolü olan boğa ve aslanla tanışacaklardı.

Kendinden evvelkiler “electrum” kullanarak madeni para basmayı keşfettikten sonra, Kral Croesus daha sofistike bir madeni para sistemi geliştirdi. (Electrum; az miktarda diğer metallerle birlikte doğal olarak oluşan altın-gümüş alaşımı olan bir maden). Çünkü altını diğer madenlerden ayrıştırmayı, saflaştırmayı başarmışlardı.  

Lidya krallığı, MÖ 546'da Büyük Cyrus yönetiminde Persler tarafından fethedildi, ancak Croesus'un ölümüne rağmen, altına dayalı para sistemi önce Pers imparatorluğunda ve daha sonra Akdeniz çevresindeki antik Yunan dünyasında yaşadı. Bu altın para, antik çağın en önemli madeni parası oldu ve Croesus adı muhteşem zenginlikle eş anlamlı hale geldi.

Ağırlık: 10.72 gr; Boyutlar: 18 x 16 x 4 mm

British Museum müdürü Neil MacGregor'un bu altın paranın tarihi ve ekonomik önemini anlattığı BBC'nin dönüm noktası dizisi "100 Nesnede Dünya Tarihi"nin 25. Bölümünde yer aldı.

Kaynak: Dünya Altın Konseyi

dd
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.