SİPARİŞ TAKİBİ

Yarım Altın

Toplam 6 ürün bulundu.
Fiyata göre sırala:
Yarım Altın Darphane ( Eski tarihli ) 964,67 TL
Yarım Altın Darphane ( 2019 ) 981,13 TL
Yarım Altın Darphane 5 adet paket ( Eski tarihli ) 4.797,17 TL
Yarım Altın Darphane 5 adet paket ( 2019 ) 4.896,06 TL
Yarım Altın Darphane 10 adet paket ( Eski tarihli ) 9.578,70 TL
Yarım Altın Darphane 10 adet paket ( 2019 ) 9.781,64 TL

Yarım Altın Fiyatları

Çeyrek altının iki katı kadar olan yarım altının halk arasında bilinen bir diğer adı da yarımlıktır. Standart bir yarım altının çapı 22mm’dir. 

Yarım altının ağırlığı ise 3,50 gram iken bunun yalnız 3,21 gramı (yüzde 91’i) saf altındır. Kalan 0,29 gramı (yüzde 8,4’ü) ise gümüş ya da bakırdan oluşmaktadır. Bu da yarım altının 22 ayar olduğu anlamına gelmektedir.

Saf altının 1/24’ü 1 karata eş değerdir. Yarım altınların fiyatları belirlenirken de içeriğindeki saf altın oranı, yani kaç karat olduğu dikkate alınarak o anki altın fiyatları üzerinden alış satış fiyatları belirlenir.

Yarım altının yatırımcılara satışı sırasında satış fiyatına ek olarak işçilik ücreti de eklenmektedir. Bu, kuyum dükkânlarında yarım altın fiyatlarının farklılık göstermesine sebep olabilmektedir.

Yarım Altının İşçilik Fiyatı Neden Daha Az?

Saf altın, yumuşak bir yapıdadır. Bir alaşımda saf altın oranı düştükçe aynı oranda yumuşaklığı da azalır.

Kolayca şekil verilebildiğinden gram altın, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını gibi ayarı yüksek olan altınlar, işçiliği düşük olan altınlardır.

Saf altın kolay şekil alabildiği gibi küçük darbelerle bile şekli bozulabilmektedir. Ziynet eşyaları üretilirken dayanıklı olması için altına gümüş, nikel ya da bakır eklenerek ayarı düşürülür. Böylece artık sert bir yapıya sahip olan metalin ziynet eşyalarına dönüştürülmesi daha zahmetli hale gelir. Dolayısıyla işçilik maliyetleri sarrafiyelerinkine nazaran çok daha yüksektir.