SİPARİŞ TAKİBİ

Gümüş Fiyatı

Gümüş yatırımcılarının yoğun isteği üzerine uygun fiyatlı online gümüş satış hizmetimizin yanı sıra, gümüşün ya da gümüş fiyatlarının hakkında merak ettiğiniz soruları da yanıtlıyoruz. Sorularınızı dilerseniz yoğum bölümüne ekleyerek, dilerseniz bilgi@gramaltin.com mail adresine mail ileterek bizlere ulaştırabilirsiniz.
 
Gerek yatırım, gerek ticari, gerek ziynet alışverişi için gümüş alışverişi yapılırken fiyat unsuru oldukça önemlidir. Gümüş fiyatlarının belirlenmesinde rol oynayan bir çok etken bulunmaktadır. Gümüş fiyatını kur bazında doğrudan etkileyen finans unsurlarının yanı sıra arz talep ilişkisi de gümüş kurunda fiyat grafiğinin rota çizerken dikkate aldığı bir faktördür.
 
Daha açıklayıcı olması için gümüş fiyatının konusunu Türkiye'de en çok satışı yapılan 925 ayar gümüşlerin ve 999 ayar gümüş külçelerin fiyatlarını iki alt başlıkta inceleyebiliriz.

925 ayar gümüş fiyatları

925 ayar gümüş fiyatları gümüşün kur değeri ve işçilik maliyetine göre belirlenmektedir. Eğer 925 ayar gümüş ürün satın alıyorsanız, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bir eşya ya da aksesuar üretimi yapılmıştır. İlgili eşyanın üretim maliyetleri göz önünde bulundurularak, üretici tarafından işçilik hesaplaması yapılır. Buna ek olarak kullanılan metalin madeni değeri gramajıyla çarpılarak işçiliğe eklenir ve gümüş ürünün fiyatı hesaplanır.

Gümüş ürünlerin ayarlarına ürün şeklinin karmaşıklığına bağlı olarak işçilik maliyeti belirlenir. Dolayısıyla gümüş ürünler için standartlaştırılmış bir işçilik maliyetinden söz edilmesi mümkün değildir. Bu doğrultuda ürünlerin fiyatları da oldukça değişkendir.

Gümüş külçe fiyatı

Gümüş külçeler, 925 ayar gümüşlere nazaran daha uygun fiyata sahiptir. Gümüş külçe alımları genellikle yatırım için veya hammadde olarak kullanılmak üzere satın alınır. Bu amaçla kolay işlenebilir olması açısından ayarları minimum 999 ya da 1000 saflıktadır.

Ayarı yüksek olan gümüşler kolaylıkla külçe haline getirilebildiğinden, işçilik maliyeti düşüktür. Bu da gümüş külçe fiyatının 925 ayar gümüşünkine kıyasla çok daha uygunolduğu anlamına gelir.

Gümüş ayarları hakkında detaylı bilgi için

İAR GRAMALTIN tarafından satışı yapılan 999 ayar gümüş külçeleri ve fiyatlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.