sadsad x
asdasd
Carat/Karat'ın kaynağı keçiboynuzu çekirdekleri...

Carat/Karat'ın kaynağı keçiboynuzu çekirdekleri...

20 Eylül 2021

Bazen altının saflığının bir ölçüsü olarak kullanılan 'carat' (ABD'de 'karat' terimi kullanılır), pırlanta ve diğer değerli taşlar için kulllanılan ağırlık birimi carat ile karıştırılmamalıdır.

Ağırlık birimi olarak kullanımda, gram cinsinden bir karat ağırlığı, 20. yüzyılın başlarına kadar ülkeden ülkeye oldukça büyük farklılıklar gösteriyordu. Nihayet Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Komitesi tarafından 200 mg'a eşit olarak ayarlanması önerildi ve Ekim 1907'de Paris'te düzenlenen Metrik Anlaşması’nın dördüncü Genel Konferansı'nda kabul edildi, yeni değer genel olarak benimsendi. İngiltere 1914’e kadar, ABD ise 1913’e kadar bu yeni ölçü birimini benimsemedi.

İster altın, ister pırlanta için kullanılsın, karat teriminin ortak bir geçmişi vardır: keçiboynuzu tohumu.  İlk olarak iki bin yıldan fazla bir süre önce Greko-Romen döneminde, özellikle mücevherat için referans ağırlık olarak uzun bir geçmişe sahiptir; sonrasında ise Kuzey Avrupa'da. Bu kullanım, dünyanın herhangi bir yerindeki keçiboynuzu çekirdeklerinin neredeyse hepsinin eşit bir ağırlığa sahip olması temeline dayanıyordu ve kısmen haklıydı. Çünkü 2006 yılında ABD Ulusal Biyoteknoloji Merkezi tarafından yürütülen kapsamlı bir araştırma, bu eski varsayımın doğrulanmadığını kesin olarak gösterdi. Keçiboynuzu çekirdeklerinin ağırlığı, araştırılan diğer 63 bitkinin çekirdeğinin çoğu kadar değişkenlik gösterebiliyor. Ancak araştırma, keçiboynuzu ağacının dişi varyantından elde edilen çekirdeklerin ortalama ağırlığının, 1907'de karat için kararlaştırılan 200 mg'a yakın olduğunu doğruladı!

Karat veya carat olmasına bakılmaksızın, altında saflığın kısaltması her zaman K'dir, örneğin 18K: binde 750 saflığa sahip altınına atıfta bulunur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.