SİPARİŞ TAKİBİ

Kart kullanıcılarına güvenlik uyarısı

Kart kullanıcılarına güvenlik uyarısı

Kredi kartı sahiplerinin çok basit güvenlik adımlarını izlememeleri sebebiyle dolandırıcılık işlemine maruz kaldıkları haberini alıyoruz. GramAltın ailesi olarak toplumumuzun siber dolandırıcılık ile ilgili bilinçlendirilmesi konusunu önemsiyor, farkındalık oluşturmak adına sizler için bu yazıyı hazırlıyoruz.

İstatistiklere göre dolandırıcılar çoğunlukla teknoloji kullanımına tam anlamıyla hakim olmamaları sebebiyle orta yaş ve üzeri jenerasyonu hedef alıyor. Dikkatli olmanın dışında bu yaş grubundaki yakınlarınızı uyarmak da bireysel olarak sizlerin üzerine düşmektedir.

Günümüzde hemen her ihtiyacımızı online mağazalar aracılığıyla karşılayabiliyoruz. Gerek toptan, gerek perakende altın alışverişlerinin de en güvenli şekilde internetten yapılabilmesi için hem satıcı hem alıcının dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Marka Güvenilirliği

Güven elde etmenin ilk koşulu ürünlerini satın aldığınız markayı tanımaktır. İlk kez alışveriş yapacağınız markanın kaç yıldır faaliyet gösterdiği, müşteri yorumları gibi ipuçlarından fikir edinebilirsiniz.

Özellikle altın alışverişlerinizde sahte ürün riski dolayısıyla bilinmeyen markaları tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

Kart Bilgilerinin Gizliliği

SSL sertifikası nedir? Kart bilgilerini nasıl korur?

SSL protokolü, sizin girmiş olduğunuz bilgileri 40 bit ve 128 bit şifreleme ile karmaşık hale getirerek 3. şahıs ya da kurumlar okunmasını engeller. Şifreli veriler sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilerek okunabilir hale getirilebilmektedir. Bu şifrenin kırabilmesi için 2128 farklı anahtar vardır. 3. şahısların bu olasılıklar üzerinden şifreli veriyi çözümlemesi için 65 yıldan daha uzun bir süre ve yüksek miktarda maliyet gerektirmektedir.

SSL sertifikası, web siteye bu sistemin entegre edilerek kart bilgilerinin doğrudan bankaya güvenli şekilde ulaşmasını sağlayan bir araçtır.

SSL sertifikası olmayan web siteye kart bilgilerinizi eklemeniz demek, banka hesaplarınızı kötü niyetli kişilerce erişilebilir hale getirmeniz demektir.

Bir Sitenin SSL sertifikası olduğunu nasıl anlarım?

Tarayıcının adres çubuğunda http yerine https yazması gezindiğiniz web sitenin SSL sertifikasına sahip olduğu anlamına gelir.

3D Doğrulama

3D doğrulama banka kartları ile ödeme gerçekleştirilen alışveriş sitelerinin birçoğunda 3D doğrulama adımı bulunuyor. Ancak bu güvenlik adımı ne yazık ki her zaman yeterli olmuyor. Kart bilgilerini ele geçiren kötü niyetli kişiler bankanın müşteri temsilcisi olarak kart sahibi ile iletişime geçip, para puan hediye etme vaadiyle kart sahibinin telefonuna gelen 3D kodunu telefon görüşmesinde talep ediyorlar. Ayrıca kart sahibinin şüphelenmemesi için, bankanın çağrı merkezi numarasına çok benzeyen sahte bir numara tanımlayarak arama yapıyorlar. Toplumuzda okuma alışkanlığının düşük olması sebebiyle kullanıcılar kendisine gelen doğrulama SMS’inin doğrulama SMS’i olduğunun farkına varmayarak 3. şahıslarla paylaşıyor. Bu noktada banka kartı kullanıcılarının dikkat etmesi gerekense cep telefonuna gelen doğrulama kodlarını 3. şahıslar ile paylaşmamasıdır. Hatta doğrulama kodu telefona tuşlanarak karşı tarafa iletilebileceğinden, bankalarının kendi uygulaması ve alışveriş yapılan güvenilir site haricindeki hiçbir uygulama ve siteye doğrulama kodlarını girilmesi doğru bir güvenlik adımı olacaktır.

Siparişlerin Hazırlık Sürecinde Güvenlik

Sistemimizde oluşturduğunuz siparişler, kamera kaydı eşliğinde paketlenmektedir. Hangi adrese hangi ürünün gönderildiği kayıt altına alarak arşivimizde saklanmaktadır.

Ulaşım Sürecinde Güvenlik

Siparişlerinizi siz imza karşılığında teslim alana kadarki tüm süreç boyunca ürünleriniz sigorta kapsamındadır. Kayıp ya da çalınma gibi durumlarda siparişiniz tekrar sigortalı olarak hazırlanıp adresinize ulaştırılmaktadır.

 

 

Sosyal Medyada Biz

Facebook Twitter Google Instagram Youtube

 

"Kart kullanıcılarına güvenlik uyarısı" için yapılan yorumlar