SİPARİŞ TAKİBİ

Ata Lira

Toplam 6 ürün bulundu.
Fiyata göre sırala:
Cumhuriyet Ata Lira Darphane ( Eski Tarihli ) 1.982,04 TL
Cumhuriyet Ata Lira Darphane (96. Yıl Yeni Tarihli) 1.990,77 TL
Cumhuriyet Ata Lira Darphane 5 adet paket ( Eski Tarihli ) 9.884,00 TL
Cumhuriyet Ata Lira Darphane 5 adet paket ( 96. Yıl Yeni Tarihli) 9.945,62 TL
Cumhuriyet Ata Lira Darphane 10 adet paket ( Eski Tarihli ) 19.678,94 TL
Cumhuriyet Ata Lira Darphane 10 adet paket (96. Yıl Yeni Tarihli) 19.886,00 TL

Cumhuriyet Altını nedir? Cumhuriyet Altınları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile standartları belirlenmiş, para yerine geçebilen, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden ve sadece Darphane tarafından üretilebilen altınlardır.

Kaç çeşit Cumhuriyet Altını vardır? Cumhuriyet altınları, sikke ve ziynet olmak üzere iki grupta, beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilmektedir.

Cumhuriyet altın sikkeleri ve Cumhuriyet ziynet altınları arasında ne fark vardır? Cumhuriyet altın sikkeleri, Cumhuriyet ziynet altınlarına göre çapları daha küçük, kalınlığı ve ağırlıkları daha fazladır. Cumhuriyet Sikke Altınlarının bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ve altına Cumhuriyetin kuruluş tarihi olan 1923 rakamı ve bunun altına da bir çizgi çekilerek sikkenin basılış tarihi Cumhuriyetin hangi yıldönümüne tesadüf ederse o yıl dönümünü ifade eden rakam bulunur. Diğer tarafında ise “Hakimiyet Milletindir” ibaresi, Atatürk’ün resmi ve resmin altında “Ankara” ibaresi bulunur. Kenarlarındaki tırtılı düzdür. Cumhuriyet Ziynet Altınlarının bir yüzünde kaligrafik yazı ile “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ile basıldığı tarih, diğer yüzünde ise Ortasında Atatürk'ün resmi ve kenar süslemesi yıldızlarla ve yıldızların etrafı da kenarlarına kadar nakış ile süslenmiştir. Kenarı eğik tırtıllıdır.

Halk arasında Ata Lirası olarak tabir edilen altın hangisidir? Halk arasında Ata Lira olarak tabir edilen altın, Cumhuriyet altın sikkelerinin beş türünden biri olan 7,216 gram birlik sikke altındır.

Ata altın diğer adıyla ata lira fiyatlarını anlık olarak sitemizden takip edebilirsiniz.